Hırvatistan Vize İşlemleri Ankara

 

hırvatistan vizesi ankara

Adres: Kazım Özalp Mah. Kuleli Sok. No: 89/6 GOP / ANKARA

Telefon: +90 (312) 963 30 23

E-posta: help@eagvs.com

 

 

 

Hırvatistan Vizesi Ankara

Hırvatistan kapı vize uygulaması yoktur.

Ankara’dan başvurulacak Hırvatistan vizeleri için seyahatinizin amacınıza uygun kategori (turistik ziyaret, ticari ziyaret, aile/arkadaş ziyareti) dahilindeki gerekli evrakları eksiksiz olarak hazırlayarak Ankara ofisimize ulaştırmanız ve randevu gününde, işlem merkezinde imza atmak üzere hazır bulunmanız, işlemlerinizi tamamlamamız için gerekli aşamalardır.

Hırvatistan AB ülkesidir, ancak Schengen grubuna dahil değildir. Bu nedenle Hırvatistan vizesiyle Schengen alanına giriş yapılamamaktadır. Çift veya çok girişli Schengen vizesi sahibiyseniz Hırvatistan’a giriş yapabilirsiniz. Buna ilaveten  çift veya çok girişli Bulgaristan, Romanya ve  GKRY vizesiyle de Hırvatistan’a giriş yapılabilmektedir. Ancak hatırlatmak isteriz ki ülkeye giriş konusunda nihai karar ülke sınırlarındaki pasaport kontrol görevlilerine aittir. Bu aşamada sorulara doğru ve net cevap vermeniz belirleyici olacaktır. Yolculuğunuz süresince yanınızda pasaport haricinde garanti mektubu, davet mektubu, seyahat sigortası, banka hesap dökümü ve gidiş dönüş biletlerinizi bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Hırvatistan Seyahat Sağlık Sigortası

Hırvatistan vize başvurularında gerekli olan seyahat sağlık sigorta poliçelerinin Hırvatistan’da geçerliliği bulunmalıdır. Çünkü Schengen bölgesi için düzenlenmiş seyahat sağlık sigortalarının Hırvatistan’da geçerliliği yoktur. Schengen vizesiyle Hırvatistan’a da seyahat planlayan yolcuların bu bilgiyi göz önünde bulundurmaları faydalı olacaktır.

ÖNEMLİ : Hırvatistan Büyükelçiliği randevu gününde başvuru sahibinin şahsen bulunmasını şart koşmaktadır. Randevu gününüzde vize işlem merkezinde hazır bulunarak imza atmanız gerekmektedir. Ankara’dan bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Yetkilimiz size detayları iletecektir.

Euroasia GVS olarak Türkiye’nin tüm illerinden, Hırvatistan vize başvuruları kabul ederek, vize işlemlerinizi sonuçlandırmaktayız.

Süreçlerin hızlı yürümesi için;

İlk olarak evraklarınızı eksiksiz ve belirtilen formatlara uygun şekilde hazırlamanız beklenmektedir. Ankara’da ikamet eden yolcularımız Ankara  ofisimiz aracılığıyla işlemlerini yürütebilirler. Yetkilimiz randevu gün ve saatini onayınıza sunacaktır. Tarafınıza bildirilen  randevu gün ve saatinde işlem merkezinde hazır bulunarak imza atmanız gerekecektir.

> Aşağıdaki illerde ikamet eden vize başvuru sahipleri, İstanbul , İzmir , Bursa veya Antalya ofislerimiz üzerinden işlemlerini yürütebilirler.

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Istanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Çanakkale, Balıkesir, Antalya, Bursa, Bilecik, Kütahya, Manisa, İzmir, Uşak, Aydın, Denizli, Muğla ve Burdur.

Ticari Vize Başvurusunda Dikkat

Hırvatistan’a yapmayı planladığınız  ticari/iş gezisi veya aile, arkadaş ziyareti amacıyla gerçekleştireceğiniz tüm yolculuklar için tüzel veya gerçek kişiden garanti mektubu temin etmeniz gerekmektedir. 

Ticari vize başvurularında, şirket yetkilisi tarafından imzalanmış, mühürlü resmi belge niteliğinde olan garanti mektubuna ek olarak, söz konusu  garantöre ait gelir evrakları (Bon1-Bon2 belgesi veya ticaret mahkemesi tarafından onaylanmış gelir evrakları) talep edilecektir.

Turist Vize Başvurusunda Dikkat

Turistik amaçlı vize başvuruları için, otel konfirmasyon belgesi talep edilmektedir. Otel konfirmasyon belgesi, online yapılan rezervasyon belgesi değildir. Konfirmasyon belgesi konusunda detaylı bilgiyi çağrı merkezimize bağlanarak yetkililerimizden alabilirsiniz.

ÖNEMLİ :Değerli ziyaretçilerimiz tüm işlemlerinizin seyahatinizden en geç 15 gün önce tamamlanmış olması gerekliliğini önemle vurgularız. Olası gecikmelerde Konsolosluk vize başvurularınızı işleme almama hakkına sahiptir.

-Tüm gereken detaylı evrak listesi

- Hırvatistan vize ücreti,

- Online vize başvuru formu,

- Davetiye formatı,

- Ticari vize başvurularında garantör mektubu ve Bon1/Bon2 formları

- Aile ziyareti vize başvurularında gerçek kişiden temin edilecek garantör mektubu

hakkındaki sorularınızı iletişim hattımızı arayarak yetkililerimizden öğrenebilirsiniz. Vize başvurularınız için iletişim bilgilerinizi, seyahatinizin amacını ve planladığınız seyahat tarihlerini help@eagvs.com mail adresimizden bildirerek başvurunuz hakkında  bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Konudan sorumlu AB  departman yetkililerimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacak, tüm sorularınıza yanıt verecektir.

Adım Adım Hırvatistan Vizesi

1)  Bizi arayınız. Seyahat amacınızı ve seyahat tarihlerinizi paylaşınız. En kısa sürede seyahat amacınıza uygun detaylı evrak listesini vize ücret bilgisiyle birlikte tarafınıza e-mail olarak ileteceğiz.

2) Tarafınıza gönderilen  e-mailde yer alan evrakları eksiksiz ve açıklamaların tümünü dikkate alarak hazırlayınız. Evraklarınızı isterseniz kargo ile isterseniz Ankara ofisimizi ziyaret ederek iletiniz.
3) Tüm evraklarınızın ofisimize ulaştığında hızla kontrolünü sağlayarak, evrakların tamamında bir eksiklik veya format yanlışlığı olmaması halinde  başvurunuzu vakit kaybetmeden başlatarak,süreci sonuçlandırmaktayız.
4) Hırvatistan Büyükelçiliği vize işlemlerinde başvuru merkezinde şahsen bulunularak imza atılmasını şart koşmaktadır. Verilen randevu gününü takip eden 7-10 ortalama iş  günü içerisinde pasaportunuz işlemden çıkacaktır. Hazırlanmış pasaportunuz yetkililerimiz tarafından konsolosluk biriminden teslim alınarak, adresinize kargo ile gönderilecektir. Tercihen,  pasaportlarınızı vize servisimizi ziyaret ederek elden teslim alabilirsiniz.

>Hırvatistan online vize başvuru formunun doldurulması, Hırvatistan ibareli seyahat sağlık sigortası, otel konfirmasyonu, uçuş rezervasyonları gibi konularda yetkililerimizden destek alabilirsiniz.

Hırvatistan Vizesi Sonuçlanma Süresi

Vize işlem süresi ortalama olarak 7-10 iş günüdür. Hırvatistan Büyükelçiliğinin yoğun olduğu tarihlerde, dönemlerde  yapılan vize başvurularında işlemler uzayabilmektedir. Dikkate alınmasını rica ederiz.

- Hazırlayacağınız evrakları Ankara ofisimize iletmenizin akabinde en kısa sürede  başvuru süreçlerinizi  sonuçlandırmaktayız.

- Türkiye’de ikamet eden yabancı pasaport sahiplerinin yaptığı başvurularda işlemler uzayabilmektedir.

Dikkat (!) evraklarınızı Ankara ofisimize seyahatinizden 15 gün önce iletiniz. Aksi takdirde başvurunuz konsolosluk tarafından işleme alınmayabileceğini göz önünde bulundurunuz. Vize başvurunuzu en erken seyahatinizden 3 ay önce yapabilirsiniz.

Hırvatistan Vize Ücreti

Yetkililerimizce tarafınıza gönderilecek  e-mailde seyahat amacınıza ve seyahatinizin süresine göre belirlenen vize ücreti bildirilecektir. Bu belirtilen ücrete konsolosluk harç bedeli ve diğer masraflar dahildir. Bu ücretin haricinde işlem sürecinde hiçbir ücret talep edilmeyecektir.

Hırvatistan ziyaretlerinizde vize almak için başvurularınıza dair güncel bilgi ve vize başvuru talep soruları  için çağrı merkezimizi arayabilir veya aynı konular hakkında help@eagvs.com adresimiz üzerinden yetkililerimizin size geri dönüşünü sağlayabilirsiniz. 

Seyahatlerinizde bizi tercih ettiğiniz için duyduğumuz  memnuniyeti  paylaşır, iyi bir yolculuk dileğimizle teşekkür ederiz.

 

Vize  |  Konsolosluklar  |  Hizmetlerimiz  |  Kurumsal Hizmetler  |  SSS  |  Hakkımızda  |  İletişim  |  Site Haritası

Adnan Saygun Cad. Körkadı Sok. Turizm Sitesi 6. Blok D.4 Ulus - İSTANBUL
Telefon: +90 (212) 963 0343

 

 

 

Tüm hakları saklıdır.